Nichicon URU2W6R8MHD
URU2W6R8MHD picture photo
Mfg. Part Number
URU2W6R8MHD
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
URU2W6R8MHD.pdf
Availability of URU2W6R8MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU2W6R8MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2W6R8MHD
Internal Part NumberEIS-URU2W6R8MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2W6R8MHD
Related LinksURU2W, URU2W6R8MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2W6R8MHD Details Description
Related parts for URU2W6R8MHD
CAP CER 1000PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 2.5V TSOT23-8 datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM 800V 7-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 8.3333 OHM 2W .05% RADIAL datasheet.pdf
LIGHTPIPE VERT CLEAR DOMED datasheet.pdf
RES 430 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf