Nichicon URZ0J221MDD1TD
URZ0J221MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ0J221MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URZ0J221MDD1TD.pdf
Availability of URZ0J221MDD1TD
QUANTITY
URZ0J221MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ0J221MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ0J221MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ0J221MDD1TD
Related LinksURZ0J22, URZ0J221MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ0J221MDD1TD Details Description
Related parts for URZ0J221MDD1TD
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 76.7900kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK SPACER DINRAIL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN SHUNT 2POS datasheet.pdf