Nichicon URZ1A221MDD
URZ1A221MDD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1A221MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URZ1A221MDD.pdf
Availability of URZ1A221MDD
QUANTITY
URZ1A221MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1A221MDD
Internal Part NumberEIS-URZ1A221MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1A221MDD
Related LinksURZ1A, URZ1A221MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1A221MDD Details Description
Related parts for URZ1A221MDD
IC 4.375V 8SOIC datasheet.pdf
IC PROM SER 200000 C-TEMP 8-DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC CTLR PWM BUCK SYNC 12-MLPD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUTPUT datasheet.pdf