Nichicon URZ1A470MDD
URZ1A470MDD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1A470MDD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URZ1A470MDD.pdf
Availability of URZ1A470MDD
QUANTITY
URZ1A470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1A470MDD
Internal Part NumberEIS-URZ1A470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1A470MDD
Related LinksURZ1A, URZ1A470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1A470MDD Details Description
Related parts for URZ1A470MDD
RES SMD 300 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR LP 12WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 666.67K OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf