Nichicon URZ1A472MHD1TN
URZ1A472MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URZ1A472MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URZ1A472MHD1TN.pdf
Availability of URZ1A472MHD1TN
QUANTITY
URZ1A472MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1A472MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URZ1A472MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1A472MHD1TN
Related LinksURZ1A47, URZ1A472MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1A472MHD1TN Details Description
Related parts for URZ1A472MHD1TN
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 20KV 4.7A datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MICRO 9C S 24" YEL NI datasheet.pdf