Nichicon URZ1C682MHD1TN
URZ1C682MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URZ1C682MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
URZ1C682MHD1TN.pdf
Availability of URZ1C682MHD1TN
QUANTITY
URZ1C682MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1C682MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URZ1C682MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1C682MHD1TN
Related LinksURZ1C68, URZ1C682MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1C682MHD1TN Details Description
Related parts for URZ1C682MHD1TN
RES SMD 82K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf