Nichicon URZ1C682MHD1TN
URZ1C682MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URZ1C682MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
URZ1C682MHD1TN.pdf
Availability of URZ1C682MHD1TN
QUANTITY
URZ1C682MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1C682MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URZ1C682MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1C682MHD1TN
Related LinksURZ1C68, URZ1C682MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1C682MHD1TN Details Description
Related parts for URZ1C682MHD1TN
RELAY TELECOM DPDT 10MA 3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MULT RS-232 DRV/REC 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMA datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 555MA 310 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
BLACK RIBBON, 4.33" X 984' datasheet.pdf