Nichicon URZ1H220MDD
URZ1H220MDD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H220MDD.pdf
Availability of URZ1H220MDD
QUANTITY
URZ1H220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H220MDD
Internal Part NumberEIS-URZ1H220MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H220MDD
Related LinksURZ1H, URZ1H220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H220MDD Details Description
Related parts for URZ1H220MDD
IC BATT CHARGER LEAD-ACID 16-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7.7A DPAK datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.39UF RADIAL datasheet.pdf