Nichicon URZ1H221MPD
URZ1H221MPD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H221MPD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H221MPD.pdf
Availability of URZ1H221MPD
QUANTITY
URZ1H221MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H221MPD
Internal Part NumberEIS-URZ1H221MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H221MPD
Related LinksURZ1H, URZ1H221MPD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H221MPD Details Description
Related parts for URZ1H221MPD
IC CODE HOPP ENCODR 15FUNC 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A/0.3A 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
BOARD EVAL AD8339 I/Q DEMOD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf