Nichicon URZ1H3R3MDD
URZ1H3R3MDD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H3R3MDD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H3R3MDD.pdf
Availability of URZ1H3R3MDD
QUANTITY
URZ1H3R3MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H3R3MDD
Internal Part NumberEIS-URZ1H3R3MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H3R3MDD
Related LinksURZ1H, URZ1H3R3MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H3R3MDD Details Description
Related parts for URZ1H3R3MDD
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 EXTEND datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL #8 100PC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC INTERFAC PCM COMBO II 28-PLCC datasheet.pdf
QSFP+AOC+QSFP QDUAL 1M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC datasheet.pdf
FUSE 80A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf