Nichicon USA1C100MDD1TE
USA1C100MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USA1C100MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
USA1C100MDD1TE.pdf
Availability of USA1C100MDD1TE
QUANTITY
USA1C100MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1C100MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USA1C100MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1C100MDD1TE
Related LinksUSA1C10, USA1C100MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USA1C100MDD1TE Details Description
Related parts for USA1C100MDD1TE
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 1210 datasheet.pdf
LED 7-SEG .56" 2DGT RED-ORNG CA datasheet.pdf
CAP ALUM 7100UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf