Nichicon USA1E100MDD1TE
USA1E100MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USA1E100MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USA1E100MDD1TE.pdf
Availability of USA1E100MDD1TE
QUANTITY
USA1E100MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1E100MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USA1E100MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1E100MDD1TE
Related LinksUSA1E10, USA1E100MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USA1E100MDD1TE Details Description
Related parts for USA1E100MDD1TE
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE PARALLEL DB25M - CEN36M 6' datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf