Nichicon USA1E220MDD1TE
USA1E220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USA1E220MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USA1E220MDD1TE.pdf
Availability of USA1E220MDD1TE
QUANTITY
USA1E220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1E220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USA1E220MDD1TE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current51mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1E220MDD1TE
Related LinksUSA1E22, USA1E220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USA1E220MDD1TE Details Description
Related parts for USA1E220MDD1TE
RES SMD 147 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 1.8A 600V datasheet.pdf
IC GATE DVR 9A NON-INV 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
GT 37C 37#16 SKT PLUG datasheet.pdf
PT 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
35V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf