Nichicon USA1E330MDD1TE
USA1E330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USA1E330MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USA1E330MDD1TE.pdf
Availability of USA1E330MDD1TE
QUANTITY
USA1E330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1E330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USA1E330MDD1TE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current63mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1E330MDD1TE
Related LinksUSA1E33, USA1E330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USA1E330MDD1TE Details Description
Related parts for USA1E330MDD1TE
IC 16-BIT BIDIR TRANSCVR 48 SSOP datasheet.pdf
RES 15 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 20TSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V RGB-to-NTSC/PAL Encoder with Load Detect and Input Termination Switch IC datasheet.pdf