Nichicon USA1H010MDD1TE
USA1H010MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USA1H010MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USA1H010MDD1TE.pdf
Availability of USA1H010MDD1TE
QUANTITY
USA1H010MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1H010MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USA1H010MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1H010MDD1TE
Related LinksUSA1H01, USA1H010MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USA1H010MDD1TE Details Description
Related parts for USA1H010MDD1TE
IC CNTRLR HOTSWAP NEGVOLT 10MSOP datasheet.pdf
RES 12K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NATURAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.3A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf