Vishay/BCcomponents MRS25000C1501FCT00
MRS25000C1501FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1501FCT00
Brief Description
RES 1.5K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1501FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1501FCT00
QUANTITY
MRS25000C1501FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1501FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1501FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1501FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1501FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1501FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1501FCT00
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CLIP MOUNTING FOR L SERIES datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10H/MC10F/MDM10H datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 190POS .050" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 14VSON datasheet.pdf
CONN IEC INLET SNAP IN 4.8MM TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PINS datasheet.pdf