Nichicon USA1V220MDD
USA1V220MDD picture photo
Mfg. Part Number
USA1V220MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
USA1V220MDD.pdf
Availability of USA1V220MDD
QUANTITY
USA1V220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1V220MDD
Internal Part NumberEIS-USA1V220MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSA
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current57mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1V220MDD
Related LinksUSA1V, USA1V220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USA1V220MDD Details Description
Related parts for USA1V220MDD
FIXED IND 68UH 70MA 16.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-MINIDIP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184POS .050 R/A 5V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 55A ISOTOP datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONN SOCKET 28-32AWG TIN datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf