Nichicon USF0J330MDD
USF0J330MDD picture photo
Mfg. Part Number
USF0J330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USF0J330MDD.pdf
Availability of USF0J330MDD
QUANTITY
USF0J330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USF0J330MDD
Internal Part NumberEIS-USF0J330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance1.7 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF0J330MDD
Related LinksUSF0J, USF0J330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USF0J330MDD Details Description
Related parts for USF0J330MDD
BUSHING 24,28 15/16OD datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065B/X 2" datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 4CHAR 3.8MM HER datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC 1.5KA datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V S2H 0201 datasheet.pdf