Nichicon USF1C220MDD1TE
USF1C220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USF1C220MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
USF1C220MDD1TE.pdf
Availability of USF1C220MDD1TE
QUANTITY
USF1C220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USF1C220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USF1C220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance1.7 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF1C220MDD1TE
Related LinksUSF1C22, USF1C220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USF1C220MDD1TE Details Description
Related parts for USF1C220MDD1TE
IC OPAMP GP 85KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
3MM RETAINING RING datasheet.pdf
SWITCH R/A SEALED 10 SEC 50V datasheet.pdf