Caddock Electronics Inc. USF340-100K-0.01%-5PPM
USF340-100K-0.01%-5PPM picture photo
Mfg. Part Number
USF340-100K-0.01%-5PPM
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
USF340-100K-0.01%-5PPM.pdf
Availability of USF340-100K-0.01%-5PPM
QUANTITY
USF340-100K-0.01%-5PPM Order Process
Ship out your order
Specifications of USF340-100K-0.01%-5PPM
Internal Part NumberEIS-USF340-100K-0.01%-5PPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Featured ProductUSF300 Series Film Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionCeramic
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.750" L x 0.075" W (19.05mm x 1.91mm)
Height0.395" (10.04mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF340-100K-0.01%-5PPM
Related LinksUSF340-100K, USF340-100K-0.01%-5PPM Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
USF340-100K-0.01%-5PPM Details Description
Related parts for USF340-100K-0.01%-5PPM
CONN HEADER LOPROFILE 49POS .100 datasheet.pdf
RELAY SSR 3A 24VDC PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR XAD 8POS 2.5MM TIN TE datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 1PHASE GPU 20QFN datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf