Caddock Electronics Inc. USF340-50.0K-0.01%-5PPM
USF340-50.0K-0.01%-5PPM picture photo
Mfg. Part Number
USF340-50.0K-0.01%-5PPM
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50K OHM 1/3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
USF340-50.0K-0.01%-5PPM.pdf
Availability of USF340-50.0K-0.01%-5PPM
QUANTITY
USF340-50.0K-0.01%-5PPM Order Process
Ship out your order
Specifications of USF340-50.0K-0.01%-5PPM
Internal Part NumberEIS-USF340-50.0K-0.01%-5PPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Featured ProductUSF300 Series Film Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionCeramic
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.750" L x 0.075" W (19.05mm x 1.91mm)
Height0.395" (10.04mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF340-50.0K-0.01%-5PPM
Related LinksUSF340-50.0, USF340-50.0K-0.01%-5PPM Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
USF340-50.0K-0.01%-5PPM Details Description
Related parts for USF340-50.0K-0.01%-5PPM
CONN RECEPT 100POS.050 VERT DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.5MM SMT .5MM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf