Nichicon USH1H3R3MED
USH1H3R3MED picture photo
Mfg. Part Number
USH1H3R3MED
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USH1H3R3MED.pdf
Availability of USH1H3R3MED
QUANTITY
USH1H3R3MED Order Process
Ship out your order
Specifications of USH1H3R3MED
Internal Part NumberEIS-USH1H3R3MED
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USH1H3R3MED
Related LinksUSH1H, USH1H3R3MED Datasheet, Nichicon Distributor
USH1H3R3MED Details Description
Related parts for USH1H3R3MED
FIXED IND 470UH 2.8A 210 MOHM TH datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 4POS 4MM datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
2.8MM MCP-E REC CONT datasheet.pdf
POWER EDGE POWER/SIGNAL CPI datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf