Nichicon USL1V100MDD
USL1V100MDD picture photo
Mfg. Part Number
USL1V100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USL1V100MDD.pdf
Availability of USL1V100MDD
QUANTITY
USL1V100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USL1V100MDD
Internal Part NumberEIS-USL1V100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSL
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USL1V100MDD
Related LinksUSL1V, USL1V100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USL1V100MDD Details Description
Related parts for USL1V100MDD
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RING/HI-TEMP KRIMPTITE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf