Nichicon USL1V100MDD
USL1V100MDD picture photo
Mfg. Part Number
USL1V100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USL1V100MDD.pdf
Availability of USL1V100MDD
QUANTITY
USL1V100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USL1V100MDD
Internal Part NumberEIS-USL1V100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSL
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USL1V100MDD
Related LinksUSL1V, USL1V100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USL1V100MDD Details Description
Related parts for USL1V100MDD
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LONG CENTER BARRIER FOR AML PBS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf