Nichicon USP1A220MDD1TE
USP1A220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USP1A220MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
USP1A220MDD1TE.pdf
Availability of USP1A220MDD1TE
QUANTITY
USP1A220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1A220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USP1A220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1A220MDD1TE
Related LinksUSP1A22, USP1A220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USP1A220MDD1TE Details Description
Related parts for USP1A220MDD1TE
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS OCP UVD HV 8DIP datasheet.pdf
IC COUNTER 21-STAGE 16SO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -0.1 - 1MPA datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED HIGH SPEED FO TO18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf