API Delevan S1008R-562H
S1008R-562H picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-562H
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 295MA 1.3 OHM
Datasheet Download
S1008R-562H.pdf
Availability of S1008R-562H
QUANTITY
S1008R-562H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-562H
Internal Part NumberEIS-S1008R-562H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±3%
Current Rating295mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-562H
Related LinksS1008, S1008R-562H Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-562H Details Description
Related parts for S1008R-562H
2 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 6POS BLUE datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 1W DO216 datasheet.pdf