Nichicon USR0J221MDD1TP
USR0J221MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USR0J221MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USR0J221MDD1TP.pdf
Availability of USR0J221MDD1TP
QUANTITY
USR0J221MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USR0J221MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USR0J221MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesSR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR0J221MDD1TP
Related LinksUSR0J22, USR0J221MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USR0J221MDD1TP Details Description
Related parts for USR0J221MDD1TP
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 3.0M datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 400A CHASSIS datasheet.pdf
EPM94 LEGEND INSERT ./ datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 360K OHM 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 930MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 180UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf