Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11192R00000D9W
Y11192R00000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y11192R00000D9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 0.5% 1/4W 1610
Datasheet Download
Y11192R00000D9W.pdf
Availability of Y11192R00000D9W
QUANTITY
Y11192R00000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11192R00000D9W
Internal Part NumberEIS-Y11192R00000D9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1610Z
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1610
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11192R00000D9W
Y11192R00000D9W Details Description
Related parts for Y11192R00000D9W
RES ARRAY 5 RES 56K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO215AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf