Nichicon USR1E220MDD1TP
USR1E220MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USR1E220MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USR1E220MDD1TP.pdf
Availability of USR1E220MDD1TP
QUANTITY
USR1E220MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USR1E220MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USR1E220MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesSR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR1E220MDD1TP
Related LinksUSR1E22, USR1E220MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USR1E220MDD1TP Details Description
Related parts for USR1E220MDD1TP
IC SCSI 27-LINE TERM 36-SSOP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ07A/AE07/AFJ07A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 915MA 370 MOHM datasheet.pdf
MFT-MT2000-NO.1-0-SP datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 6.5-30PF 100V SMD datasheet.pdf