Nichicon USR1H2R2MDD1TE
USR1H2R2MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USR1H2R2MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USR1H2R2MDD1TE.pdf
Availability of USR1H2R2MDD1TE
QUANTITY
USR1H2R2MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USR1H2R2MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USR1H2R2MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesSR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR1H2R2MDD1TE
Related LinksUSR1H2R, USR1H2R2MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USR1H2R2MDD1TE Details Description
Related parts for USR1H2R2MDD1TE
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 32SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf