Riedon USR2C-220RB8
USR2C-220RB8 picture photo
Mfg. Part Number
USR2C-220RB8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 6W 0.1% TO220
Datasheet Download
USR2C-220RB8.pdf
Availability of USR2C-220RB8
QUANTITY
USR2C-220RB8 Order Process
Ship out your order
Specifications of USR2C-220RB8
Internal Part NumberEIS-USR2C-220RB8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSR
PackagingTube
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.1%
Power (Watts)6W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR2C-220RB8
Related LinksUSR2C-, USR2C-220RB8 Datasheet, Riedon Distributor
USR2C-220RB8 Details Description
Related parts for USR2C-220RB8
VARISTOR 212V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf