Riedon USR2G-120RX1
USR2G-120RX1 picture photo
Mfg. Part Number
USR2G-120RX1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
USR2G-120RX1.pdf
Availability of USR2G-120RX1
QUANTITY
USR2G-120RX1 Order Process
Ship out your order
Specifications of USR2G-120RX1
Internal Part NumberEIS-USR2G-120RX1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.335" (8.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR2G-120RX1
Related LinksUSR2G-, USR2G-120RX1 Datasheet, Riedon Distributor
USR2G-120RX1 Details Description
Related parts for USR2G-120RX1
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC STEREO USB AUD INTRFCE 48TQFP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 6.7A D2PAK datasheet.pdf
21+21 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 150CM GREEN datasheet.pdf
ER 3C 3#8 SKT PLUG datasheet.pdf
Dual 0.275% Comparators and Reference with Programmable Hysteresis IC datasheet.pdf