Nichicon UST0J221MDD
UST0J221MDD picture photo
Mfg. Part Number
UST0J221MDD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UST0J221MDD.pdf
Availability of UST0J221MDD
QUANTITY
UST0J221MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UST0J221MDD
Internal Part NumberEIS-UST0J221MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST0J221MDD
Related LinksUST0J, UST0J221MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UST0J221MDD Details Description
Related parts for UST0J221MDD
RES SMD 2.4K OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 2A 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.4A SOT23 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD 20PIN datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 152VWM 273VC SQMELF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN D-SUB 25POS STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf