Nichicon UST1C100MDD1TE
UST1C100MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UST1C100MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UST1C100MDD1TE.pdf
Availability of UST1C100MDD1TE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UST1C100MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1C100MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UST1C100MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1C100MDD1TE
Related LinksUST1C10, UST1C100MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UST1C100MDD1TE Details Description
Related parts for UST1C100MDD1TE
FIXED IND 40UH 3A 82 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 25POS .156 GRN datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf