Nichicon UST1E100MDD
UST1E100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UST1E100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UST1E100MDD.pdf
Availability of UST1E100MDD
QUANTITY
UST1E100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1E100MDD
Internal Part NumberEIS-UST1E100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1E100MDD
Related LinksUST1E, UST1E100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UST1E100MDD Details Description
Related parts for UST1E100MDD
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT553 datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf