Nichicon UST1H220MDD1TD
UST1H220MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UST1H220MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UST1H220MDD1TD.pdf
Availability of UST1H220MDD1TD
QUANTITY
UST1H220MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1H220MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UST1H220MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUST
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1H220MDD1TD
Related LinksUST1H22, UST1H220MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UST1H220MDD1TD Details Description
Related parts for UST1H220MDD1TD
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 800MSPS DUAL 48VQFN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC REG 6.5V 500MA 3SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 33A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf