Vishay/Dale RER75F4220PCSL
RER75F4220PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F4220PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 422 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F4220PCSL.pdf
Availability of RER75F4220PCSL
QUANTITY
RER75F4220PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F4220PCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F4220PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F4220PCSL
Related LinksRER75F4, RER75F4220PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F4220PCSL Details Description
Related parts for RER75F4220PCSL
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MIXER 10.7-12.75GHZ 16DHVQFN datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-4 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf