Nichicon USW0J330MDD1TE
USW0J330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USW0J330MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USW0J330MDD1TE.pdf
Availability of USW0J330MDD1TE
QUANTITY
USW0J330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USW0J330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USW0J330MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USW0J330MDD1TE
Related LinksUSW0J33, USW0J330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USW0J330MDD1TE Details Description
Related parts for USW0J330MDD1TE
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XNOVA COOL WHITE 5000K 0806 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf