Nichicon USW1A220MDD
USW1A220MDD picture photo
Mfg. Part Number
USW1A220MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
USW1A220MDD.pdf
Availability of USW1A220MDD
QUANTITY
USW1A220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USW1A220MDD
Internal Part NumberEIS-USW1A220MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSW
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USW1A220MDD
Related LinksUSW1A, USW1A220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USW1A220MDD Details Description
Related parts for USW1A220MDD
ROUND SPACER 0.125" NYLON 15/16" datasheet.pdf
CABLE ASSY FMAL SGL END 5POS 10M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 6-7NS 144BGA datasheet.pdf
RES 280 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
500 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 12V datasheet.pdf
CONN 32POS 0.8MM SMT datasheet.pdf