Souriau Connection Technology UT002235SWH
UT002235SWH picture photo
Mfg. Part Number
UT002235SWH
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 35POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
UT002235SWH.pdf
Availability of UT002235SWH
QUANTITY
UT002235SWH Order Process
Ship out your order
Specifications of UT002235SWH
Internal Part NumberEIS-UT002235SWH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrim Trio Connection System
Video FileUTO Series
PCN Design/SpecificationUTO/UTOW Series Jul/2012
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrim Trio® UTO
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions35
Shell Size - Insert22-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UT002235SWH
Related LinksUT002, UT002235SWH Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UT002235SWH Details Description
Related parts for UT002235SWH
IC VOICEBAND CODEC 3V 1CH 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 30MA SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2CKT TIN datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf