Souriau Connection Technology UTG12028S
UTG12028S picture photo
Mfg. Part Number
UTG12028S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 28POS INLINE SKT
Datasheet Download
UTG12028S.pdf
Availability of UTG12028S
QUANTITY
UTG12028S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTG12028S
Internal Part NumberEIS-UTG12028S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrim Trio® UTG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishPolyester, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTG12028S
Related LinksUTG1, UTG12028S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTG12028S Details Description
Related parts for UTG12028S
CONN HEADER 44POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 58V 400A DO-214AA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 82K OHM 20SOIC datasheet.pdf
Connector USB TypeB 3.1, Superspeed+ 9 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf