Nichicon UTM1C101MPD
UTM1C101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UTM1C101MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UTM1C101MPD.pdf
Availability of UTM1C101MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTM1C101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTM1C101MPD
Internal Part NumberEIS-UTM1C101MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTM1C101MPD
Related LinksUTM1C, UTM1C101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UTM1C101MPD Details Description
Related parts for UTM1C101MPD
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG27/7CRO OVERM CA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf