Souriau Connection Technology UTS012E8S
UTS012E8S picture photo
Mfg. Part Number
UTS012E8S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
UTS012E8S.pdf
Availability of UTS012E8S
QUANTITY
UTS012E8S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS012E8S
Internal Part NumberEIS-UTS012E8S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingUTS Receptacle 30/Apr/2013
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4.5A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS012E8S
Related LinksUTS0, UTS012E8S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS012E8S Details Description
Related parts for UTS012E8S
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
KNIFE 4.50MM POWER PLUS 800 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
WIRE TO BOARD HOUSING 1.2MM TOP datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER OT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf