Souriau Connection Technology UTS014E19S
UTS014E19S picture photo
Mfg. Part Number
UTS014E19S
Brief Description
CONN RCPT SQ FLANGE 19POS W/SCKT
Datasheet Download
UTS014E19S.pdf
Availability of UTS014E19S
QUANTITY
UTS014E19S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS014E19S
Internal Part NumberEIS-UTS014E19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileUTS Series
Featured ProductUTS Hi Seal Connectors
UTS Series Connectors
3D ModelUTS014E19S.igsUTS014E19S.stp
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS014E19S
Related LinksUTS01, UTS014E19S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS014E19S Details Description
Related parts for UTS014E19S
RES SMD 14.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES .33 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
63308B1 FRONT PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 430 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.75" DIA NAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf