Samtec, Inc. FFSD-13-D-12.00-01-N
FFSD-13-D-12.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
FFSD-13-D-12.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM .05" 26POS 12"
Datasheet Download
FFSD-13-D-12.00-01-N.pdf
Availability of FFSD-13-D-12.00-01-N
QUANTITY
FFSD-13-D-12.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of FFSD-13-D-12.00-01-N
Internal Part NumberEIS-FFSD-13-D-12.00-01-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ FFSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions26
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable0.025" (0.635mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
FeaturesPolarizing Tab
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFSD-13-D-12.00-01-N
Related LinksFFSD-13-D-, FFSD-13-D-12.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FFSD-13-D-12.00-01-N Details Description
Related parts for FFSD-13-D-12.00-01-N
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LOGIC PLL W/VCO 16-SOIC datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 6 1.4-1.8MM YELLW datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf