Nichicon UTS1E330MDD1TE
UTS1E330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UTS1E330MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UTS1E330MDD1TE.pdf
Availability of UTS1E330MDD1TE
QUANTITY
UTS1E330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1E330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UTS1E330MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesTS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1E330MDD1TE
Related LinksUTS1E33, UTS1E330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1E330MDD1TE Details Description
Related parts for UTS1E330MDD1TE
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10TAP 200NS 16SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.9A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 31POS GOLD datasheet.pdf