Nichicon UTS1H101MPD1TD
UTS1H101MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UTS1H101MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTS1H101MPD1TD.pdf
Availability of UTS1H101MPD1TD
QUANTITY
UTS1H101MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1H101MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UTS1H101MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current112.8mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1H101MPD1TD
Related LinksUTS1H10, UTS1H101MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1H101MPD1TD Details Description
Related parts for UTS1H101MPD1TD
IC OTP 1MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
BOX JUNCTION 2GANG DEEP PWR OWHT datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf