Nichicon UTS1HR22MDD
UTS1HR22MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTS1HR22MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTS1HR22MDD.pdf
Availability of UTS1HR22MDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTS1HR22MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1HR22MDD
Internal Part NumberEIS-UTS1HR22MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTS
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1HR22MDD
Related LinksUTS1H, UTS1HR22MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1HR22MDD Details Description
Related parts for UTS1HR22MDD
SPACER BLACK FOR BACK MNT A7D datasheet.pdf
IDC CABLE - MPL34K/MC34G/MPL34K datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf