Nichicon UTS1HR22MDD1TP
UTS1HR22MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UTS1HR22MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTS1HR22MDD1TP.pdf
Availability of UTS1HR22MDD1TP
QUANTITY
UTS1HR22MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1HR22MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UTS1HR22MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.92mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)