Souriau Connection Technology UTS714D19S
UTS714D19S picture photo
Mfg. Part Number
UTS714D19S
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT PCB
Datasheet Download
UTS714D19S.pdf
Availability of UTS714D19S
QUANTITY
UTS714D19S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS714D19S
Internal Part NumberEIS-UTS714D19S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS714D19S
Related LinksUTS71, UTS714D19S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS714D19S Details Description
Related parts for UTS714D19S
HOOK-UP SOLID 30AWG BLUE 100' datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LI-ION SM8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MICRO 51 M 18" YEL JACKS datasheet.pdf